קוף ושמו מייקל – אחריות בעלי שליטה להתנהלות דירקטור במורד הפירמידה

פסק דין חדש של מועצת המלכה בענין Central Bank of Ecuador v. Conticorp מדגים היטב כלים חזקים שדיני האמונאות עשויים להעמיד כדי להטיל על בעלי שליטה באשכול חברות אחריות להתנהלות פסולה של דירקטורים במורד הפירמידה, במיוחד כאשר אותם דירקטורים פועלים לפי הנחיות המגיעות "מלמעלה". דגם זה של אחריות אינו מפותח עדיין בדין שלנו, למרות שיש לו יתרונות על-פני דוקטרינות כגון הרמת מסך או דירקטור צללים.

באותו ענין שלטו בני משפחת אורטגה מאקוודור בכמה חברות מימון ובנקאות, וביניהן פירמידה בת חמש שכבות אשר בתחתיתה, בבעלות מלאה, ניצבה קרן השקעות המאוגדת באיי בהאמה. רואה חשבון מקומי בשם מייקל טיילור כיהן בקרן כדירקטור היחיד וכיועץ ההשקעות (משרה ססטוטורית בקרן השקעות). טיילור השתכר סכום זעום יחסית תמורת שירותיו, אשר כללו בעיקר ציות להנחיות מבני משפחת אורטגה שהגיעו אליו דרך מתווכים. [ראו והשוו כאן וגם כאן.]

נכסי הקרן כללו חובות של החברה שבפיסגת הפירמידה ושל חברות אחרות של המשפחה. מקורם היה בכספים שהפקידו חוסכים בבנק שהיה אף הוא חלק מהפירמידה. בעקבות דרישה רגולטורית לצמצם הלוואות לצדדים קשורים הסכימה הקרן, באמצעות טיילור, להחליף את החובות האלה, בשווי של 192 מיליון דולר, תמורת ניירות ערך הוניים של חברה אחרת מהפירמידה. אותם ניירות היו מסוכנים במיוחד וסופם שנמחקו לאחר שהבנק המרכזי של אקוודור הזרים הון לבנק ונאלץ להשתלט עליו.

במוקד ההתדיינות עמדה היושרה (probity) שבאותה עסקת החלף. במועצת המלכה קבע לורד מאנס (Mance), כי טיילור הפר את חובותיו כאמונאי כלפי הקרן בכך שציית באופן עיוור להנחיות שקיבל מבלי שנתן את דעתו באופן עצמאי לטובתה של הקרן ומבלי שיהיו בידיו מידע ומשאבים הנחוצים לכך. דירקטור ממונה (nominee director), הטעים לורד מאנס, אינו רשאי לוותר על הפעלת שיקול דעתו.

הדין המתואר עד כה תואם את חובות הדירקטור הן באנגליה הן בישראל. כך סבר לורד דנינג בפרשת Boulting v Association of Cinematograph, ומועצת המלכה אישרה כאן את עמדתו בעקיפין. כך עולה גם מהחלטתו של השופט אורנשטיין בהתדיינות בענין IDB בפרשת הרמטיק נאמנות.

דא עקא, שהתובעים ביקשו להשיג 192 מיליון דולר, ולכך נדרשה עילה כלפי בני המשפחה והחברות שבשליטתם. העילה שנבחרה מתבססת על אחריותו של זר המעורב בהפרת חובת אמון בדרך של שידול (procurement) או של סיוע באי-יושר (dishonest assistance). זו דוקטרינה כללית, המגוננת על יחסי אמונאות באופן שמזכיר את ההגנה על יחסים חוזיים באמצעות העוולה של גרם הפרת חוזה. מכוחה, הזר המעורב נושא באחריות כשל אמונאי – כלומר, עומדים כלפיו כל הסעדים שעומדים כלפי האמונאי המפר, לרבות השבה, שלילת רווח ופיצויים מיוחדים. כאן נדגיש את שלורד מאנס הדגיש אף הוא: אחריות בגין מעורבות אסורה מבוססת על רכיבים שונים מאלה של הרמת מסך ודירקטור צללים [לגביו ראו כאן]:

[W]hether an individual has dishonestly assisted a breach of duty by a director of another company or has de facto control of that company has nothing to do with circumstances in which the corporate veil may in law be pierced. Nor does it depend [on] the concept of a shadow director… Acting as an officer of one company, a person may dishonestly procure or assist a breach of duty by the director of another company, in which case such person may make liable for dishonest assistance both himself personally and the company of which he is an officer.

בדין שלנו יש לאחריות הזר המעורב עוגנים ראשוניים בלבד. היא משתקפת בעיקר בסעיף 14 לחוק הנאמנות ובפסק דינו של השופט ביין בענין עזבון אופלגר. דיון ממשי חורג ממסגרת הבלוג (בספרי אפשר למצוא התייחסות לכך), אולם פרשת Conticorp מדגימה את הרלבנטיות שלה בסביבת הממשל התאגידי בישראל, והיא ממתינה ליומה בבית המשפט.

4 מחשבות על “קוף ושמו מייקל – אחריות בעלי שליטה להתנהלות דירקטור במורד הפירמידה

  1. פינגבק: החמצה מקו השער – או איך לנצח בתביעה נגד אמונאי (כמעט) בלי לזכות בה | נקודה בסוף משפט

  2. פינגבק: דודי לי ואני לדודי – חיוב נושא משרה בפיצויים לנוכח פטור מאחריות בגין התרשלות | נקודה בסוף משפט

  3. פינגבק: אדון האופל – קווים חדשים לאחריותם של דירקטור צללים, דירקטור דה פקטו ובעל שליטה | נקודה בסוף משפט

  4. פינגבק: סרק סרק – טובת החברה והגינות העסקה באישור עסקות נגועות | נקודה בסוף משפט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s