3 מחשבות על “לשם ייחוד – ייחוד הסעד וריבוי עילות בהצעת רכש מלאה

 1. ברק ירקוני

  בפסק דין זה עולה סוגיה מעניינת מאד לגבי חובות אמון של חברי הדירקטוריון.
  בפסק הדין נידונה סיטואציה של הצעת רכש עצמית, בה החברה היא זו המגישה את הצעת הרכש המלאה והחברה היא זו שרוכשת את המניות מידי בעלי מניות המיעוט (ברם, מבחינה כלכלית עסקה זו היא למעשה זהה להצעת רכש מטעם בעל השליטה, שכן בשתי העסקאות בעל השליטה הופך לבעל מניות יחיד בחברה).
  בפסק הדין, בית המשפט העליון מציין כי בסיטואציה זו על הדירקטורים לקבוע "מחיר הוגן" בהצעת הרכש. אולם מה זה מחיר הוגן? עבור מי?
  מחד, מבחינה פורמלית זו החברה שהציעה את ההצעה, לכן טובת החברה מחייבת שהדירקטורים ישאפו לכך שהחברה תשלם את מחיר הנמוך(!) ביותר האפשרי. מאידך, הדירקטורים נדרשים לייצג את בעלי מניות המיעוט שהם הצד האמיתי לעסקה, לכן על הדירקטורים לשאוף לקבוע את המחיר הגבוה(!) ביותר האפשרי. ואולי כדברי בית המשפט העליון, על הדירקטורים לשאוף לקבוע מחיר באמצע, מחיר "הוגן"?
  לטעמי בסיטואציה שכזאת, למרות שמדובר בהצעת רכש מטעם החברה, חובות האמון של הדירקטורים עוברות מטובת החברה לטובת בעלי מניות המיעוט. הדירקטורים לא צריכים לשאוף להשיג את המחיר הטוב ביותר עבור החברה או לשאוף למחיר הוגן, אלא למחיר הטוב ביותר עבור בעלי מניות המיעוט.
  אולם, מול מי ינהלו הדירקטורים את המשא ומתן? האם יתנהל משא ומתן בתוך הדירקטוריון, בין דירקטורים 'מטעם' בעל השליטה לבין דירקטורים עצמאיים 'מטעם' בעלי מניות המיעוט?
  ברק ירקוני

  Liked by 1 person

 2. alicht2014 מאת

  תודה על התגובה, ברק.
  אין ספק שבמצב כזה הדירקטורים נתונים במיצר. מבחינה זו צדק בית המשפט העליון כאשר זיהה את הצורך ב"אישור משולש", אשר החלק המכריע בו הוא האישור של בעלי המניות הלא-נגועים על בסיס גילוי מלא. נדמה לי שהניתוח שלך מסביר היטב מדוע הדירקטורים משותקים למעשה וקשה להסתמך עליהם. החוק דורש מחיר הוגן בהצעת רכש מלאה, ולכן אין להם מנוס מלקבוע מהו לפי ההנחיות של הלכת קיטאל.
  נדמה לי גם שאין אפשרות כלשהי שחובת האמון שלהם תוסב כלפי מישהו שאינו החברה עצמה.
  עמיר

  אהבתי

 3. פינגבק: תקווה שנכזבה – דיוקן עדכני של חובת הזהירות של נושא משרה | נקודה בסוף משפט

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s