אמונאי על תנאי – אימתי חוזה מסחרי אינו יוצר חובת אמון?

עוצמתם של חובת האמון ושל הסעדים על הפרתה גורמים לעתים לצדדים לטעון לקיומם של יחסי אמונאות גם ביחסים מסחריים רגילים ואף לקבוע בחוזה חובת אמון לגבי אחד הצדדים לפחות. נקודתנו עוסקת בשני פסקי דין חדשים – האחד לגבי חברה שהפעילה מערכת לחילופי יחידות נופש והשני לגבי סכסוך בין רשת חנויות נוחות לבין זכיין שלה. בשניהם מפגינים בתי המשפט רגישות ונחישות בהקפידם על כך שרק כאשר מתקיימים תנאים מהותיים ליחסי אמונאות הם יוכרו למעשה. זאת, גם לנוכח תניה מפורשת בחוזה.

מערכת יחידות הנופש שנידונה בפרשת Abbott v. RCI Europe אינה מן הסוג הידוע (לשמצה) בארץ. החברים בה מחזיקים בזכות לשבוע נופש ביחידה מסויימת, משלמים דמי חבר, ומפקידים את זכות השימוש בידי חברה מפעילה, שהיא חלק ממערכת עולמית. המערכת מאפשרת לחברים לנסות להחליף את זכויות השימוש שלהם באלה של חברים אחרים במועדים וביעדים הרצויים להם. שלא בידיעת החברים השכירה החברה כחמישית מהיחידות לשאינם-חברים כדי להגדיל ביקושים, במיוחד ליעדים ולמועדים לא פופולריים, אך יחידות אלה יצאו מהמאגר הכללי.

התביעה היתה תביעת מבחן, ובגדרה טענו חברים שהחוזה עם החברה המפעילה יצר יחסי אמונאות. זאת, בנסיבות שבהן החברים הפקידו נכסים שלהם בידי החברה, החברה גבתה תשלום תמורת השירות, לחברה היה כוח כלפיהם לנוכח שיקול הדעת שהיה לה בהקצאת היחידות, והחברה הציגה לחברים מצגים על כל אלה. לפיכך, נטען, היה על החברה לקבל הסכמה מיודעת-במלואה של כל החברים לגבי השכרת היחידות, ואסור היה לה לנצל את ההזדמנות העסקית של השכרת היחידות מבלי לתת גילוי מלא של כל העובדות המהותיות.

חרף העובדה שהתקיימו כאן סממנים טיפוסיים שבתי המשפט בארץ ובחו"ל מציינים כמאפיינים של יחסי אמונאות, ולמרות ניסיונם של התובעים להשתמש במינוח אמונאי, בית המשפט דחה את הטענה. זאת, מכיוון שהמהות המסחרית של היחסים סתרה את הלוז של חובת האמון – לפעול בלא חשש לניגוד ענינים:

RCIE could not act with single-minded loyalty for each member of the Weeks programme as each member has a competing interest with the other members, for example as to trading power.

The Claimants use the language ("principal", "trust", "fiduciary duties") of fiduciary duty, but that by itself is insufficient. There is accordingly no basis for the suggestion that RCIE is acting as trustee, agent or custodian, or otherwise than in accordance with its contractual rights.

הנסיבות בפרשת ADM Londis plc v. Ranzett Ltd היו פשוטות יותר מבחינה עובדתית אך מאתגרות יותר מבחינה משפטית. בין רשת חנויות הנוחות ADM Londis לבין חברה פרטית שהפעילה חנות במותג של הרשת נחתמה מערכת הסכמי זיכיון, אשר בגדרם נקבע כי הזכיין יהיה אמונאי של הרשת, וכן נכללו בהם תניית שימור בעלות וחובה להפריד את כספי הפידיון. עם זאת, בית המשפט לערעורים עמד על כך שהסיכון המסחרי רבץ במלואו על הזכיין. קביעתו של השופט קמא, כי בין הצדדים שררו יחסי אמונאות הדדיים, נדחתה אפוא:

There is not even a fiduciary obligation on Ranzett in regard to the proceeds of sale of goods supplied by ADM Londis. It does not matter that the contract uses the word fiduciary if that is not in fact the relationship. The characterisation arises out of the duty, not the other way round. It also seems to be clear that there is no question of a fiduciary obligation on Londis in regard to Ranzett because there is no basis for it. It is an ordinary commercial relationship of vendor and purchaser of grocery and other store items and the courts are very slow to ascribe a special character to the relationship that is laden with heavy legal responsibilities.

עמדתו של בית המשפט בעניין ADM Londis אינה ברורה מאליה. כאשר היחסים בין הצדדים אינם נופלים לגדר אחת הקטגוריות המוכרות של יחסי אמונאות, הם יכולים להסכים על כך בחוזה ואפילו בהתנהגות חד-צדדית של אחד מהם, המתחייב לפעול לטובת הצד השני (ראו רשימות קודמות כאן וכאן). פסק דין ADM Londis מציע כי גם ההיפך ייתכן: הסכמה מפורשת לכאורה על יחסי אמונאות, שאינה מתיישבת עם יתר התנאים המוסכמים, תיזכה להתעלמות-למעשה. זו גישה מעניינת, אך יש לבחון היטב את החלתה במקרים קונקרטיים.

בד בבד, ההכרעה בפרשת Abbott מדגישה כי מחוץ לקטגוריות האמונאיות המוכרות יש להזהר מללכת שבי אחר סממנים כגון כוח או הפקדת נכסים. הדבר עלול להביא לתקלה, כפי שאירע אצלנו לגבי החובה המכונה בטעות "חובת האמון הבנקאית" (ראו מאמר ורשימה קודמת). מבלי לגרוע מחשיבותם של סממנים אלה, היסוד המכריע צריך להיות התחייבות לפעול לטובת צד בתום לב ובלא חשש לניגוד עניינים.

אתה פה פעם ראשונה? את באה לפה הרבה? – הרשמו לעידכונים בכפתור "הרשמה"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s