הוועדה המתמדת – מקומו ומעמדו של דו"ח ועדה עצמאית בתביעה נגזרת

לפני ימים אחדים התפרסמה כאן רשימה בעקבות פסק דין אוסטרובסקי נ' השקעות דיסקונט בע"מ, ובה נידון בין היתר מעמדה של "וועדה בלתי תלויה" המוקמת לנוכח תביעה נגזרת. והנה, בד בבד עם פירסום הרשימה, נתן השופט אלטוביה החלטה קצרה בעניין כימיקלים לישראל בע"מ נ' שירי, שבה דחה בקשה לצרף דו"ח של וועדה מעין זו במסגרת בקשה לאישור תביעה נגזרת. רשימה זו משלימה אפוא את הרשימה הקודמת.

בבקשה לאישור תביעה נגזרת נטען שמענקים שקיבלו בכירים בכי"ל עמדו בניגוד למדיניות התגמול של החברה ותשלומם התאפשר באמצעות צעדים חשבונאיים פסולים. בתגובה החליט דירקטוריון החברה להקים "ועדה מיוחדת בלתי תלויה לבחינת מלוא ההיבטים העולים מבקשת האישור", ובכללם היבטים משפטיים וחשבונאיים. בית המשפט מצא שהגשת הדו"ח לא תסייע לבירור הסכסוך ועלולה לסרבל את הדיון. בהחלטה, שחשיבותה עומדת ביחס ישר לתמציתיותה, נאמר עוד:

אפשר, והדבר צריך עיון, שניתן לקבל דוח כזה אם היווה בסיס לסירוב לבקשת בעל מניות הפונה לחברה בדרישה כי תתבע את זכויותיה קודם להגשת הבקשה לבית המשפט. אולם משעה שהוגשה בקשה לאישור תביעה נגזרת, הדוח מהווה חוות דעת שקיבל הדירקטוריון לקראת דיון משפטי וככזה אין לקבלו בפרט מקום שמדובר בחוות דעת משפטית המצויה בתחום מומחיותו של בית המשפט. …

מדובר בדו"ח שנועד לייעץ לדירקטוריון כיצד לנהוג בקשר עם עילת התביעה הנטענת בבקשת האישור. חברי הוועדה, אובייקטיבים ככל שיהיו ואינני מטיל ספק בכך, מלאכתם תהא נקיה מכל קמצוץ פניה גם אם זו בלתי מודעת, אם יודעים הם כי מסקנותיהם (לאחר שכבר הבקשה לאישור החלה מתנהלת) הן לצרכי הדירקטוריון בלבד, אינן נתונות לביקורת ישירה של בית המשפט ואף חוסות בחסיון מסמך שהוכן לקראת משפט.

דברים נכוחים אלה עולים בקנה אחד עם העמדה שהצגתי ברשימה הקודמת. הם מבטאים לא רק את הדין לאשורו אלא גם ראייה מפוכחת של הדינמיקה של התנהלות של תביעות נגזרות ושל הסיכונים הכרוכים בה. בעקבות זאת ניתן לקוות שמיקסם השווא של וועדות התדיינות עצמאיות יתפוגג ברבות הימים. כאמור, האתגר האמיתי יוצב לפתחם של בתי המשפט אם יהיה ניסיון להפעיל את מנגנון ה-SLC האמריקאי במלוא עוצמתו כדי לחסל תביעה נגזרת בנוגע להפרות של אמונאים של החברה בטענה כי היא אינה לטובת החברה, ויש לקוות שיעמדו בו.

נסיים בשיר.

אתה פה פעם ראשונה? את באה לפה הרבה? – הרשמו לעידכונים בכפתור "הרשמה"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s