2 מחשבות על “מסעי גוליבר – עסקה נגועה בעולם לא סטרילי וקשר סיבתי לנזק

 1. alicht2014 מאת

  אלון,

  קודם כל, תודה רבה על התגובה. ככה, בקטנה, הבאת אותה בשאלה ענקית, שיש לגביה דיון ער, ולגבי חלק מההיבטים אפשר למצוא דיון בספר שלי. כאן אנסה לתת שתי נקודות בתמצית, בהתאם לפורמט.

  אז בתמצית, להבחנה בין law ("דין") לבין equity ("יושר") בימינו ובמקומותינו יש לעתים כוח משכנע אפסי ולעתים כוח משכנע מכריע.

  ראשית, בשיטה הישראלית אין להבחנה נפקות מבחינת סמכויות בית המשפט. זה סעיף 75 לחוק בתי המשפט. זה גם המצב בשיטה האנגלית, שהשיטה שלנו בנויה בתבניתה, וגם באוסטרליה ובקנדה. מבחינה זאת, לא תוכל לטעון בארץ שבית משפט פלוני אינו מוסמך לתת צו מניעה או, בהקשר של דיני אמונאות, סעד של חשבון.

  למרבה האירוניה, החריג היחיד בעולם הוא דלאוור, שאצלנו יש שמתאמצים מאוד להידמות לה. שם נשמרת עדיין ההפרדה המערכתית בין הדין לבין היושר, כך שהצ'נסרי של דלאוור עדיין מוגבל בסמכויותיו כמו באנגליה של אמצע המאה ה-19. בהקשר של הפוסט הזה, הרטוריקה שאתה מתייחס אליה היא לא רק טבעית ורלוונטית אלא הכרחית ממש בדלאוור דווקא.

  שנית, כאשר השופט קירבי מדבר על הבדלי תפיסות בין היושר לבין הדין וכשהשופט קרדוזו מדבר על בית משפט של יושר, צריך לקרוא זאת בעיקר כהבחנה מהותית בין תחומי משפט, בדומה להבחנה בין משפט אזרחי למשפט פלילי או בין דיני נזיקין לבין דיני קניין. מבחינה היסטורית, דיני האמונאות השתכללו במערכת היושר, אך ההיבט הרלוונטי כיום הוא שהם מכילים מערכת מלאה של כללים מהותיים וגם כללים דיוניים ייחודיים (בעיקר בקשר לנטלי הראיה וההוכחה). בבסיס יש תפיסת יסוד עמוקה לגבי התכלית של דיני האמונאות לנוכח הייחוד של יחסי אמונאות לעומת מערכות יחסים אחרות במשפט הפרטי. אחת החולשות בפס"ד צים היא שהוא מפגין חוסר מודעות להיבט הזה – ממש לא ענין של מה בכך.

  בשמחות,
  עמיר

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s